niedziela, 3 lipca 2016

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

Dzisiaj wraz z mężem i dziećmi (Edkiem i Frankiem) wybraliśmy się na wycieczkę do zagrody żubrów w wolińskim parku narodowym. 
Pogoda dzisiaj zmienną jest trochę deszczu i trochę słońca. 
Poniżej zostawiam kilka zdjęć  z dzisiejszego dnia. 

Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin (woj. zachodniopomorskie). Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Do roku 1996 Park zajmował powierzchnię 4691 ha, kiedy to udało się włączyć w jego granice obszar 1 mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku, archipelag wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Od tego momentu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim. Obecna powierzchnia Parku wynosi 10937 ha, w tym ekosystemy leśne zajmują 4648,53 ha (42,50 % powierzchni Parku), ekosystemy wodne 4681,41 ha (42,80%) i ekosystemy lądowe nieleśne 1607,46 ha ( 14,70 %). Ochroną ścisłą objęto obszary o łącznej powierzchni 498,72 ha ( 4,56 %).
źródło: wolinpn
   Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym - z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 km (30 minut pieszej wycieczki).
 Zagroda  zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, w tym 0.5 ha stanowi zagroda kwarantannowa. 
(Kwarantanna jest to system organizacyjno-kontrolny zapobiegający poprzez izolację, rozprzestrzenianiu się chorób). Kwarantannie poddaje się osobniki nowo sprowadzone do stada oraz te, u których podejrzewa się chorobę. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Na tak przygotowany teren przywieziono w lipcu 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeję" i "Podwyżkę". Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Przeciętnie co roku rodzą się 1-2 cielaki. W różnych okresach liczba żubrów wahała się od 5 do 12. Obecnie jest ich 7, są to: Poznaniak II, Polikosia, Posawa, Pozowa, Polanin II oraz dwa urodzone w tym roku cielaki, które jeszcze nie otrzymały imion. Co pewien czas sprowadza się żubry - byki z zewnątrz, aby uniknąć tzw. hodowli wsobnej, czyli zbyt bliskiego pokrewieństwa między osobnikami. Żubry nizinne, do których zaliczane są także żubry wolińskie, są wpisywane i specjalnie oznaczane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO - pierwsze litery słowa POLAND. Jak ustalono, ostatni żyjący na wolności żubr z tej linii zginął w Puszczy Białowieskiej w 1919 roku, do czego w dużej mierze przyczyniła się I wojna światowa (działania wojenne, kłusownictwo). Do restytucji wykorzystano 12 żubrów, ocalałych w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach Europy (5 byków i 7 krów).
Niestety drugiego podgatunku żubra, kaukaskiego (górskiego) nie udało się odtworzyć, ponieważ ocalał tylko jeden osobnik - byk. Dał on jednak  liczne potomstwo z białowieskimi żubrzycami, stąd wyróżniamy obecnie linię żubrów białowiesko-kaukaską. Osobniki z tej linii otrzymują imiona w polskich rezerwatach zaczynające się na sylabę PU.
Chociaż sama zagroda została stworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubra w zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Obecnie możemy spotkać tam: dziki, jelenie i bieliki.  Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę, również weterynaryjną.
My trasę do zagrody żubrów przebyliśmy troszkę dłużej niż 30 minut ze względu na dzieci. 
Po drodze jest parę tablic informacyjnych o zwierzętach i roślinności. 
W samej zagrodzie również są takie tablice z informacjami o zwierzętach.

4 komentarze:

 1. Lubię odwiedzać takie miejsca:)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zdjęcia, też lubię spędzać czas spacerując po lesie lub w ogrodach zoo-botanicznych, nigdy nie byłam w tym parku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne miejsce
  Szkoda,że w pobliżu mnie nie ma takich aktakcji

  OdpowiedzUsuń
 4. nie byłam, więc wszystko przede mną ;)
  piękne kadry
  ❤️ 💙 💜

  OdpowiedzUsuń